Dotace na zateplení domů

Bez dotací se lidem zateplovat nechce, polystyrenu se prodává méně

Podle Sdružení EPS ČR, pod které patří téměř všichni výrobci pěnového polystyrenu v tuzemsku, klesla tuzemská spotřeba loni zhruba o desetinu na 56,4 tisíce tun. I tak se u nás spotřeba polystyrenu pohybuje na dvakrát vyšších číslech než před deseti lety. V novém tisíciletí je to však teprve podruhé, co spotřeba u nás klesla.

Ještě větší propad hlásí samotné firmy, které se zateplováním zabývají. Podle údajů Cechu pro zateplování budov u nás loni zateplili 15 milionů metrů čtverečních fasád, což je pokles o čtrnáct procent. “Letos čekáme ještě další pokles,” řekl předseda cechu Milan Machatka.

Podle předsedy Sdružení EPS Pavla Zemeneho je důvodem poklesu především omezení dotačních programů na zateplování, tedy Zelené úsporám a Panelu Plus. “Většina lidí vyčkává, co bude dál a jaké budou podmínky pro udělování dotací,” míní Zemene.

Letošní rok očekávají lidé z oboru ještě horší než loni, zatím i kvůli dlouhé zimě hlásí pokles o více než dvacet procent. “Je to jeden z nejhorších roků v poslední době,” říká Zemene.

Polystyren je nejběžnějším materiálem pro zateplování fasád domů, 9 z 10 domů je zatepleno polystyrenovými deskami. V první části Nové Zelené úsporám má stát podpořit hlavně zateplení rodinných domků. I když stát bude nejspíše proplácet peníze i zpětně za projekty zahájené letos, lidé stále vyčkávají na přesnější podmínky. Dotační programy podle Zemeneho přinesly výrazné zkvalitnění zateplování. Tím, jak stát nastavil požadavky na minimální tloušťku polystyrenu a procento úspory, zatepluje se podle Zemeneho efektivněji.

“Samotný polystyren, který pomáhá spořit náklady za energii, tvoří v celkové ceně za zateplení ani ne 10 procent, přesto na něm lidé zbytečně šetřili a pořizovali si tenké desky. To dotace změnily,” tvrdí Zemene.

Pokles prodaného polystyrenu se příliš neprojevil na jeho cenách, ty zůstávají zhruba stejné. Výrobci však tvrdí, že jim velmi rostou náklady na výrobu. “Musela se hodně zefektivnit výroba,” řekl Zemene. Zlepšila se podle něj i ochrana před dovozem nekvalitního polystyrenu z Polska. “Hodně pomohlo zavedení monitoringu kvality,” vysvětlil.

Tuzemští výrobci polystyrenu loni vyrobili zboží za 4,5 miliardy korun, trhem zateplování proteklo zhruba dvacet miliard.

Zdroj: idnes.cz

Zavoláme Vám
Zanechte nám Vaše telefonní číslo a my se Vám zdarma ozveme.

Aktuality

27.05 Kontroly energetických štítků již probíhají! Podle informací z pražské pobočky Státní Energetické Inspekce již… Více
26.03 Nově spolupracujeme se společností Develop Tech a zahájili jsme práce na dodávce systému měření… Více
18.06 Nová zelená úsporám 2013 byla vyhlášena! Zatím bude ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR… Více