Financování programu Zelená úsporám je ohrožené, neotálejte!

Neotálejte! Financování programu Zelená úsporám je ohrožené.


Kdo chce žádat o dotace v rámci programu Zelená úsporám měl by si pospíšit.
Ministerstvu životního prostředí se hroutí plány na investování až 28 miliard korun do nové etapy programu Zelená úsporám. Počítalo totiž s podstatně vyššími výnosy za emisní povolenky, ze kterých měla být Zelená úsporám financována. Lidé, kteří budou chtít v příštích letech s pomocí dotace od státu zateplit svůj dům, by tak neměli se svými plány zřejmě příliš otálet.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík potvrdil, že když loni začali o programu mluvit, počítali s cenou povolenky v letech 2013 až 2020 v rozmezí 10,8 až 13 eur. “Česko na rozdíl od ostatních států od začátku počítala s velmi konzervativní výší cen povolenky,” uvedl Vitík.

Konzervativní odhad ceny se ovšem nakonec stejně výrazně odlišuje od reality. Cena povolenek už na konci ledna klesla pod čtyři eura, teď se drží lehce nad nimi. Každopádně je to podstatně méně, než ministerstvo očekávalo. Pokud by taková cena zůstala, stát by musel původní rozpočet zkrátit až na třetinu.

Nejde přitom o malou sumu: plány ministerstva počítají s rozdělením 28 miliard do roku 2020. Při současné ceně povolenek by stát rozdělil jen kolem deseti miliard korun.

Podle odborníků zabývajících se trhem emisních povolenek se přitom nedá očekávat zásadní oživení. “Trh je velmi volatilní. Ale v podstatě není žádný reálný důvod, aby cena z krátkodobého pohledu stoupala,” předpokládá Jan Fousek z Virtuse Energy, podle kterého jsou teď povolenky víceméně bezcenné, pokud evropské země neschválí dočasné vyjmutí povolenek v letech 2013 až 2015.

Důvodem dlouhodobého poklesu cen je především ekonomická recese, kvůli které firmy méně vyrábějí, a proto potřebují i méně povolenek.

Máme i alternativní zdroje, tvrdí ministerstvo

Evropská komise sice už mluví o tom, že by část povolenek uměle stáhla z trhu, aby se jejich cena zvýšila, ani to však podle Fouska nepovede k tomu, že by se hodnota dlouhodobě vrátila nad deset eur. “Za pár let by se cena mohla pohybovat někde mezi sedmi až devíti eury,” odhaduje Fousek.

Ministerstvo životního prostředí ovšem stále počítá s tím, že po zásazích Bruselu cena dosáhne zhruba 11,5 eura, bez zásahu by se pohybovala kolem šesti. “To znamená, že při správném oživení trhu s emisními povolenkami zůstává objem finančních zdrojů pro program Nová Zelená úsporám na stejné výši,” věří Vitík.

Jenže část povolenek by v případě stažení z trhu přišla do prodeje až výrazně později. “Pro všechny případy máme alternativní návrhy na zdrojové krytí nového programu, pokud by došlo na začátku obchodovacího období k výraznému propadu příjmů z výnosů aukcí,” dodal Vitík.

Jaké alternativní příjmy má ministerstvo připravené, však ani po týdnu od položení dotazu neupřesnilo. Ministerstvo počítá s tím, že detaily první výzvy ohlásí na přelomu března a dubna letošního roku, původně mluvilo o počátku roku. Žádosti do programu bude možné podávat od srpna, v první výzvě by chtělo rozdělit 1,4 miliardy korun.

Program má pomoci českému stavebnictví, některé firmy si však už teď stěžují, že kvůli očekávanému zájmu o dotace lidé zcela přestali investovat do zateplování a vyčkávají.

Tento článek je z iDNES http://m.idnes.cz/ekonomika/domaci/clanek.A130208_194349_ekonomika_brm.idn

Zavoláme Vám
Zanechte nám Vaše telefonní číslo a my se Vám zdarma ozveme.

Aktuality

27.05 Kontroly energetických štítků již probíhají! Podle informací z pražské pobočky Státní Energetické Inspekce již… Více
26.03 Nově spolupracujeme se společností Develop Tech a zahájili jsme práce na dodávce systému měření… Více
18.06 Nová zelená úsporám 2013 byla vyhlášena! Zatím bude ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR… Více